- 411
- 0
Opony mają kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa jazdy, ponieważ odpowiadają nie tylko z przekazywanie napędu wprost na nawierzchnię, ale także pozwalają na utrzymanie przyczepności podczas jazdy, pokonywania zakrętów oraz hamowania, a podczas opadów atmosferycznych dbają o właściwe odprowadzania wody. By mogły dobrze spełniać swoją funkcję, muszą jednak być dopasowane do panujących warunków zewnętrznych. W tym celu niezbędna będzie wizyta w serwisie opon i ich sezonowa wymiana. Zakładając komplet zimówek, warto natomiast zawczasu sprawdzić, czy jego stan techniczny jest odpowiedni.
Opony zimowe są produkowane z mieszanki, która zachowuje elastyczność w niskich temperaturach, zapewniając odpowiednią przyczepność, gdy temperatura spadnie poniżej 5°C. Ich cechą charakterystyczną są też duże klocki bieżnika, które są rozmieszczone w sporym oddaleniu od siebie, dzięki czemu łatwiej odprowadzać spod kół sypki śnieg. Opona zimowa będzie gwarantowała wyższy poziom bezpieczeństwa zarówno na śliskiej nawierzchni, jak i drogach pokrytych lodem albo śniegiem czy błotem pośniegowym niż opony letnie oraz całoroczne.
Najważniejszym wyznacznikiem stanu opon jest stopień zużycia bieżnika. Sprawdzenie, czy wysokość klocków jest odpowiednia, będzie proste za sprawą wskaźników zużycia TWI (Tread Wear Indicator). Warto jednak pamiętać, że pokazuje on minimalną dopuszczalną wysokość 1,6 mm, która dla opon zimowych jest zwykle zbyt niska, a optymalna wysokość w tym przypadku to około 3–4 mm. Równie ważne będzie upewnienie się, czy na czole opony lub na jej bokach nie pojawiły się deformacje świadczące o uszkodzeniu kordu. Znaczenie ma stan gumy, która nie powinna być popękana ani sparciała, jak również nie może mieć żadnych większych ubytków materiału. Znaczenie ma kondycja stopki, czyli części przytrzymującej oponę na feldze – zniekształcenia w tej części mogą powodować problemy z utrzymywaniem ciśnienia w kołach. Trzeba też mieć na uwadze, że opony starsze niż 5-letnie mogą tracić swe właściwości w szybszym tempie.