Ile można załadować na autolawetę?
  • 4186
  • 0

Ile można załadować na autolawetę?

W przypadku potrzeby przewiezienia ciężkich, gabarytowych przedmiotów czy też innych pojazdów typu quad, auto, motocykl niezastąpiona będzie autolaweta. Jest to rozwiązanie szczególnie polecane tym osobom, które nie posiadając samochodu z hakiem. Jak poprawnie załadować tę specjalną maszynę holowniczą? Jaka jest jej ładowność?

Kto może poruszać się autolawetą?

Autolaweta daje o wiele większe możliwości załadunkowe niż laweta. Jest ona o wiele bardziej wymagająca pod względem prowadzenia, ale chcąc ją wynająć, w zupełności wystarczy prawo jazdy kategorii B. Jak wiemy, uprawnia ono do przemieszczania się pojazdami, których dopuszczalna masa całkowita nie przekracza (dmc) 3,5 t. Powyżej tego progu należy wylegitymować się prawem jazdy kategorii minimum C1.

Jak poprawnie załadować autolawetę?

Określając ciężar maksymalny przedmiotu, który ma zostać przewieziony na autolawecie poza posiadaną kategorią uprawnień w dokumentach, trzeba mieć na uwadze zapis w dowodzie rejestracyjnym, gdyż również tam jest wskazówka, jakiej wagi całkowitej nie można przekraczać. Jest zatem niezwykle ważne, aby przed każdą podróżą tego typu pojazdami, podobnie jak w przypadku tzw. dostawczaków, kontrolować masę ładunku.

Gdy chcemy przewieźć pojazd typu samochód, motor sprawa jest prosta, wystarczy zajrzeć w dokumenty, choć nie można zapominać o tym, że gdy dochodzi jeszcze bagaż, ładowność autolawety będzie zmniejszona.

Z całą pewnością jest to pomocne i wygodne rozwiązanie dla osób prywatnych czy też firm, które potrzebują przewieźć nie tylko samochód, ale np. mebel, sprzęt budowlanym bądź ciężkie narzędzia. Jedyne co trzeba mieć zawsze na uwadze decydując się na pożyczenie autolawety to fakt, by łącznie pojazd po załadunku nie przekraczał maksymalnej dopuszczalnej masy całkowitej. Statystycznie posiadając autolawetę  ładowność może wynosić nawet 1500 – 1600 kg, pozwalając tym samym przetransportować praktycznie każde auto osobowe, czy też przęsła ogrodzenia, bądź bramy.

MotoPasja24 - Adres: ul. Piłsudskiego 9 24-350 Chodel
                Tel.: +48 502 285 221
E-mail: biuro@motopasja24.pl
© Copyright 2022 - motopasja24.pl - All rights reserved
Polityka prywatności
!