Jak wymienić opony?

Jak wymienić opony?

Niezależnie od tego, czy jesteśmy posiadaczami motocykla, quada, skutera czy samochodu, regularna kontrola stanu opon oraz ich wymiana w odpowiednim czasie są niezbędne. W niniejszym artykule omówimy, jak prawidłowo przeprowadzić ten proces.

Przygotowanie do wymiany opon

Zanim przystąpimy do wymiany opon, warto zwrócić uwagę na to czy nasze pojazdy są wyposażone w odpowiednie oznaczenia dotyczące kierunku obrotu opon oraz bieżnika. Warto też sprawdzić parametry techniczne opon (np. indeks nośności i prędkości), które powinny być dostosowane do specyfiki naszego pojazdu.

Prawidłowa wymiana opon w motocyklu czy innym pojeździe wymaga także odpowiedniego przygotowania miejsca pracy. Powinniśmy zadbać o stabilne podłoże, na którym będziemy pracować, a także o odpowiednie narzędzia, takie jak klucze do kół, dźwignie do opon czy maszyny do wyważania kół. Należy pamiętać o zabezpieczeniu pojazdu przed przemieszczeniem się podczas wymiany opon – w przypadku samochodów warto użyć klinów zabezpieczających, natomiast motocykle i quady powinny być umieszczone na specjalnych podnośnikach.

Proces wymiany opon

Pierwszym krokiem w procesie wymiany opon jest zdjęcie kół z pojazdu. W przypadku samochodów należy odkręcić nakrętki mocujące koło do piasty, a następnie delikatnie podważyć koło i zdjąć je z piasty. W przypadku motocykli, quadów i skuterów proces ten może być nieco bardziej skomplikowany, ze względu na konieczność demontażu osi oraz ewentualnych elementów układu hamulcowego.

Następnie przystępujemy do właściwej wymiany opon. W tym celu należy zdjąć stare opony z felg – można to zrobić za pomocą dźwigni do opon lub specjalistycznych maszyn. Po zdjęciu starej opony warto dokładnie oczyścić felgę, a następnie nałożyć nową oponę, zwracając uwagę na kierunek obrotu oraz ewentualne oznaczenia dotyczące pozycji zaworu.

Ostatnim etapem jest zamontowanie kół z nowymi oponami. W przypadku samochodów wystarczy przykręcić koło do piasty, zwracając uwagę na równomierne dociśnięcie nakrętek. W przypadku motocykli, quadów i skuterów konieczne jest również zamontowanie osi oraz elementów układu hamulcowego. Po zakończeniu procesu wymiany opon warto jeszcze sprawdzić ich ciśnienie oraz ewentualnie skorygować ustawienia geometrii kół.

MotoPasja24 - Adres: ul. Piłsudskiego 9 24-350 Chodel
                Tel.: +48 502 285 221
E-mail: biuro@motopasja24.pl
© Copyright 2022 - motopasja24.pl - All rights reserved
Polityka prywatności
!