- 557
- 0
Autolaweta to rodzaj pojazdu mechanicznego z platformą umożliwiający przewożenie innego pojazdu. Ważną informacją dla osób, które chciałyby się posługiwać nią dla celów transportu np. quada w trakcie wakacyjnego wypadku za miasto, jest fakt, iż nie zawsze wystarczy do jej prowadzenia zwykłe prawko. Jak działa autolaweta? Kto może ją prowadzić?
Platformówki do przewozu aut wyróżniają się ze specjalnego kokpitu, za którym umieszczona jest platforma załadunkowa, bywa, że również wyciągarka holownicza. Chcąc prowadzić autolawetę z uszkodzonym autem do swojego warsztatu, mając prawo jazdy kategorii B — trzeba wybrać model o masie całkowitej do 3,5 T, oraz mieć zarejestrowaną działalność pod kodem 45.20.Z. ale uwaga — nie można z tego tytułu mieć żadnych przychodów. Gdy transport na platformie miałby być do innego warsztatu potrzeba PKD 49.41.Z. Na większe platformówki potrzebne jest prawo jazdy kategorii C1. To podstawowa różnica w pojęciach między lawetą a autolawetą w kwestii przepisów. Lawetą może kierować kierowca posiadający prawo jazdy kategorii B+E, gdyż jest to specjalny rodzaj przyczepy, a nie samodzielnego pojazdu.
Autolaweta jest dużo wygodniejszym sposobem na transport innych pojazdów pod wskazany adres. Nie ma ryzyka uszkodzenia, czy też wyeksploatowania się haku mocującego. Manewry na drodze autolawetą nie stanowią żadnego problemu: są to maszyny stabilne, o dużej przyczepności, pozwalające znacznie ograniczyć spalanie paliwa. Odpowiednio dobierając tonaż platformy, można nią przewieźć zarówno quad, auto osobowe, bus, traktor, przyczepę, jak i maszyny rolnicze, bądź budowlane. Na tym nie koniec zalet. Autolawety doskonale zabezpieczają transportowany pojazd przed uszkodzeniem, zarysowaniem lakieru czy przed otarciami. Jest to bardzo ważne zwłaszcza w przypadku aut sprowadzanych z zagranicy, czy też przewozie quadów na tor wyścigowy, gdzie kluczowe znaczenie ma nienaganna kondycja karoserii.