Bumpery – czym są i jak zwiększają bezpieczeństwo jazdy quadem?

Bumpery – czym są i jak zwiększają bezpieczeństwo jazdy quadem?

Korzystanie z quadów staje się coraz popularniejsze, a amatorzy jazdy terenowej wysoko je cenią za możliwość swobodnego poruszania się nawet w bardzo ciężkim terenie. Wyprawy tego rodzaju wiążą się jednak ze wzrostem ryzyka uszkodzenia maszyny, stąd spora część użytkowników decyduje się na tuning quadów i wyposażanie ich w elementy dodatkowe, zwłaszcza wszelkiego rodzaju osłony – wahaczy, przegubów czy całego podwozia, a także manetek i zębatek. Wielu kierowców quadów decyduje się też na nerf bary oraz bumpery. Przekonajmy się, czym są te ostatnie i sprawdźmy, jaką pełnią funkcję w codziennej eksploatacji quada.

Bumper – co to takiego?

Wyraz bumper tłumaczony dosłownie to nic innego jak zderzak, jednak w przypadku quadów bardziej adekwatnym określeniem jego roli będzie porównanie z orurowaniem montowanym w terenowych samochodach przeprawowych. Konstrukcja bumperów jest zresztą podobna – przykręca się je solidnymi śrubami do ramy maszyny, mocując z przodu oraz z tyłu. Bumpery są wykonane ze spawanych profili zamkniętych – zwykle stalowych rurek, które są odpowiednio gięte. Zapewnia im to wysoką sztywność, a jednocześnie daje dużą odporność na odkształcenia, niezależnie od tego, z której strony oddziałuje na element siła zewnętrzna. Dla zabezpieczenia przed korozją, a także poprawy wyglądu bumpery są lakierowane.

Dlaczego warto zainwestować w bumper?

Dobry bumper będzie znakomitą osłoną maszyny, chroniącą ją przed poważnymi uszkodzeniami w razie uderzenia w przeszkodę. Dzięki temu, że przyjmie na siebie całą energię, reszta pojazdu może pozostać nieuszkodzona. Przy intensywnej jeździe w trudnym terenie, zwłaszcza obfitującym w skały oraz zarośla i drzewa zainstalowane z przodu i z tyłu zderzaki pomogą w odginaniu i łamaniu roślin – nie bez powodu używa się dla nich często nazwy brush guards. W takich warunkach lepiej jednak zdecydować się na powiększone zderzaki montowane zamiast oferowanych standardowo. Bumpery dają także możliwość montażu sakw i transportu cięższych ładunków. Umiejętnie dobrany bumper może pomóc w zrównoważeniu masy, przyda się też w sytuacji, gdy konieczne stanie się podczepienie liny.

MotoPasja24 - Adres: ul. Piłsudskiego 9 24-350 Chodel
                Tel.: +48 502 285 221
E-mail: biuro@motopasja24.pl
© Copyright 2022 - motopasja24.pl - All rights reserved
Polityka prywatności
!