- 1892
- 0
Choć sezonowej wymianie opon poświęcono niejedną kampanię społeczną, to wydaje się, że przez polskich kierowców dane zagadnienie wciąż bywa bagatelizowane. Co warte podkreślenia, w wielu krajach Unii Europejskiej wyposażenie aut w zimowe opony jest uregulowane prawnie i zapisane w świadomości kierowców. Dlaczego więc sezonowa wymiana opon odgrywa tak ważną rolę w zachowaniu bezpieczeństwa na drogach?
Dla niektórych kierowców wymiana opon kojarzy się przede wszystkim z dodatkowymi kosztami. Chcąc uniknąć kolejek w warsztatach samochodowych, kierowcy decydują się jeździć przez cały rok na oponach letnich lub zimowych, bez względu na warunki pogodowe. Tym samym zagrożenie na drogach zdecydowanie się zwiększa, chociażby ze względu na wydłużony czas hamowania pojazdu.
Specjaliści zalecają wymianę opon na zimowe, kiedy temperatura spada poniżej 7 stopni Celsjusza.
Opona zimowa, w porównaniu z oponą letnią, charakteryzuje się inną mieszanką gumy, która oddziałuje na przyczepność. W niskich temperaturach opona zimowa nie twardnieje, dzięki czemu jest bardziej elastyczna, co wpływa na bezpieczeństwo. Dodatkowo większa zawartość krzemionki sprawia, że opona nadaje się do jazdy w trudnych warunkach.
Ważnym zagadnieniem jest także rzeźba bieżnika. Na bezpieczną jazdę po śniegu, przy zachowaniu właściwej przyczepności, wpływ ma odpowiednie nacięcie bieżników na oponach zimowych. Charakteryzują się one również specyficznym układem rowków, które odprowadzają błoto spod kół samochodu.
Odpowiednie dopasowanie opon do warunków atmosferycznych gwarantuje:
Bezpieczeństwo, które wiąże się z wymianą opon, to warunek komfortowej jazdy dla wszystkich uczestników ruchu.